Maliyet Muhasebesi Neden Önemlidir?

7 24 basari maliyet muhasebesi 02

Maliyet Muhasebesi Neden Önemlidir?

Maliyet Muhasebesi sisteminiz beklentilerinizi karşılıyor mu?

Standart maliyetleriniz ile fiili maliyetleriniz arasında uçurum mu var?

Şirketlerin yönetmekte zorlandığı alanlardan birisi olan ürün ve/veya hizmet maliyetleri her geçen gün daha da önemli hale gelmekte ve piyasada rekabet edilebilir fiyatları belirlemede en büyük rolü oynamaktadır.

Serbest piyasada tüm aktörlerin de bildiği yegâne gerçek olan fiyatların piyasa şartlarına göre belirlendiği gerçeği maliyet muhasebesini yönetemeyen şirketlerin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Maliyetlerini doğru hesaplayamayan şirketler, “Ya zarar ediyorsak!” bilinmezliği ya da “Ne kadar kar ediyorum?” sorusu ile karşı karşıyalar. İşin daha acı tarafı ise hiç emin olunmadan yanıtlanmaya çalışılan bu soruların cevaplarını karar almak için kullanmak zorunda kalıyorlar.

Peki, bu sorunsalın içinden nasıl çıkacağız?

Öncelikle maliyet muhasebesi sistemimiz varsa gerekli çıktıları üretebiliyor mu? Şu soruları Maliyet Muhasebesinde sorgulamamız gerekecek:

  • Satın alma maliyetlerimiz doğru mu? Nakliye, komisyon, sigorta gibi maliyetlerimizi hammadde ve hizmet maliyetlerimize dağıtıp istediğimizde ayrıntı görebiliyor muyuz?
  • Ürün reçetelerimiz doğru mu? Fiili maliyetlerimizi standart maliyetlerimizle karşılaştırabiliyor muyuz? Gerçeği ne kadar yansıtıyor?
  • Fiili üretimimizi izleyebiliyor muyuz? Çapraz kontrollerimiz var mı? Hammadde ve işçilik sürelerini yönetebiliyor muyuz? Olması gerekenden ne kadar uzaktayız?
  • Ay içerisinde stok izleyebiliyor muyuz? Raftaki stok ile sistemdeki stok arasında uyuşmazlıklarımız var mı? Depomuzu yönetebiliyor muyuz? Zamanında tedarik sistemimiz doğru çalışıyor mu yoksa gereksiz stok mu bulunduruyoruz?
  • Masraf merkezi yapımız doğru kurgulanmış mı? Masraf merkezlerinde biriken giderlerimizi karar almak için hangi düzeyde kullanıyoruz? Giderleri üç boyutta (hesap, gider çeşidi ve masraf merkezi bazında) Karşılaştırabiliyor muyuz?
  • Hesap planındaki gider dağıtımlarımız doğru mu? İlgili gider ilgili hesaba ve masraf merkezine akıyor mu? Kontrollerini nasıl yapıyoruz? Mali tablolara yansıması ne kadar doğru?
  • Maliyet muhasebesi sistemimiz işleyişimizi içinden mi, dışından mı yoksa gerisinden mi takip ediyor?
  • Maliyet muhasebesine özel raporlarımız beklentilerimizi karşılıyor mu? Sistem dışında raporlama için ayrıca zaman harcıyor muyuz? Sistem gereken raporları kendiliğinden üretebiliyor mu?

Yoksa hala bir Maliyet Muhasebesi Sisteminiz Yok mu?

Eğer hala maliyet muhasebesi sisteminizi kurmadıysanız zamanı yakalamanız gerektiğini hatırlatıyoruz. Yukarıdaki tüm soruları olumlu cevaplayan bir maliyet muhasebesi sistemi, şirketinizi bu tür risklerden koruyacaktır.

Unutmayın! Ölçemediğiniz hiçbir şeyi yönetemezsiniz ve değerlendiremezsiniz!

Bir cevap yazın